Dobre rady

Dobre rady dla rodziców przedszkolaka

Żegnaj się krótko (uśmiech, buziak, pa pa) - im dłużej zostajesz i przekonujesz dziecko tym gorzej, ponieważ wszelkiego rodzaju obietnice i zapewnienia stają się dla dziecka męczące i drażliwe.

Staraj się nie wchodzić z dzieckiem do sali - oszczędzisz smutku i żalu innym dzieciom (tym, które zostały już same).

Nie ulegaj emocjom - patrząc na rozpacz dziecka po rozstaniu pamiętaj, że nie robisz mu żadnej krzywdy. Przedszkole jest mu potrzebne, gdy się z nim oswoi, na pewno je polubi.

Bądź spokojny i stanowczy - to doda pewności dziecku i pozwoli mu łatwiej oswoić się z nową sytuacją.

Wyjaśnij dziecku, że pod Twoją nieobecność może korzystać z pomocy wychowawczyni lub pani woźnej. Z każdym problemem może przyjść do nauczycielki, szczególnie, gdy ma potrzebę fizjologiczną, gdy płacze i tęskni za domem.

Czas odpoczynku. To chwila wytchnienia, naturalnego wzrostu, zebranie sił do dalszej aktywności w ciągu dnia. Jeśli Wasze dziecko nie śpi w ciągu dnia, może słuchać bajek lub muzyki relaksacyjnej podczas popołudniowego odpoczynku.

Nie przedstawiaj dziecku przedszkola jako miejsca, w którym jest mnóstwo zabawek i że będzie się tu tylko świetnie bawić. Wasz maluch będzie teraz przedszkolakiem, przedstaw mu, więc plan dnia, opowiedz jak wygląda dzień przedszkolaka - co robi rano, w południe i po południu.

Pokaż dziecku łazienkę, szatnię, sale, plac zabaw - wyjaśnij, co się robi w poszczególnych pomieszczeniach, aby dziecko nie czuło się skrępowane, gdy Was zabraknie.

Witaj dziecko z uśmiechem, gdy je odbierasz i ciesz się razem z nim, gdy następnego dnia idzie do przedszkola.

do góry